- Karmienie piersią - Serwis Pomoc Dziecku

Strona główna » Słownik problemów » Zaburzenia karmienia i odżywiania

Anoreksja i bulimia

ANOREKSJA NERWOWA, JADŁOWSTRĘT PSYCHICZNY – zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się silnym lękiem przed otyłością, znaczną utratą masy ciała, obsesyjną troską o swoją wagę, zaburzeniami obrazu ciała (w rodzaju poczucia, że jest się tłustym przy prawidłowej wadze lub nawet wychudzeniu) oraz brakiem miesiączki u kobiet. Osoba z klasyczną anoreksją jest młoda (rzadko powyżej 30 roku życia), płci żeńskiej (w 95% przypadków) i pochodzi z rodziny dobrze sytuowanej (z klasy średniej lub wyższej). Często opisywana jest jako „wzorowe dziecko”. Zaburzenie jest raczej oporne na leczenie, możliwy jest przebieg bez remisji prowadzący do śmierci, choć w większości przypadków dochodzi do samoistnego wyzdrowienia. Termin anoreksja – jadłowstręt – jest nieco mylący, gdyż prawdziwa utrata apetytu występuje późno w przebiegu choroby, początkowo pacjent jest zazwyczaj głodny, jak każdy, kto jest na ścisłej diecie.

 Źródło: Reber A.S., Reber E.S. (2005). Słownik Psychologii (s. 54). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR

BULIMA NERWOWA (bulimia nervosa) - żarłoczność psychiczna, zespół zaburzeń odżywiania się, dla którego charakterystyczne są nawracające epizody przejadania się, po których zastępuje nadużywanie środków przeczyszczających i wywoływanie u siebie wymiotów. W klasycznej postaci zespołu szybko zjadane są, prawie bez przeżuwania, olbrzymie ilości wysokokalorycznych pokarmów. Epizodom zwykle towarzyszy depresja z poczuciem winy i niskie poczucie własnej wartości. Co zaskakujące, bulimia często występuje w skojarzeniu z jadłowstrętem psychicznym (anoreksją).

Źródło: Reber A.S., Reber E.S. (2005). Słownik Psychologii (s. 110). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR

Drukuj | Wyślij znajomym | Zgłoś błąd w artykule
Autor wiadomości: Małgorzata Paprotny | Data: 2009-12-22 21:00
Ilość wyświetleń 5346

Karmienie piersią

 

Informacje i porady na temat karmienia piersią, adresy poradni laktacyjnych oraz wiele linków do stron poświęconych karmieniu piersią znajdziecie panstwo na stronie:

www.laktacja.pl 

Drukuj | Wyślij znajomym | Zgłoś błąd w artykule
Autor wiadomości: Małgorzata Paprotny | Data: 2008-04-10 12:44
Ilość wyświetleń 1229

Copyright @ 2010 Urząd m.st. Warszawy Biuro Edukacji i Poradnia TOP

Administrator: mail | Archiwum | Mapa serwisu