- Biofeedback - Serwis Pomoc Dziecku

Strona główna » Słownik problemów » Biofeedback

Biofeedback

Nowa metoda terapii pozwalająca poprawiać i optymalizować pracę mózgu człowieka.

Usprawnia umysł poprzez zwiększenie szybkości myślenia, koncentracji uwagi, pamięci, kreatywności, planowania itp. Polepsza samopoczucie i funkcjonowanie poprzez redukcję lęku i napięcia, zmniejszenie tremy.

Pomocna szczególnie w terapii dzieci z zaburzeniami w koncentracji uwagi, pamięci, ze specyficznymi trudnościami w nauce (dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią), zaburzeniami emocjonalnymi i psychosomatycznymi. Wskazana w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychosomatyczne (bóle głowy, bóle brzucha, zaburzenia snu itp.).

Metoda Biofeedback opiera się na uczeniu samokontroli pracy mózgu za pomocą sprzężenia zwrotnego, przy wykorzystaniu specjalistycznej techniki komputerowej. Osoba trenująca widzi na monitorze wideogrę, którą steruje wyłącznie za pomocą własnych myśli. Wykres fal mózgowych rejestrowanych przez elektrody na głowie trenującego przekazywany jest do komputera terapeuty, który obserwuje jakie fale należy wzmacniać, a jakie osłabiać. Kiedy trenujący wytwarza fale o pożądanej częstotliwości gra się udaje i otrzymuje punkty. Jeżeli przeważają fale niepożądane, nie dostaje punktów. Sprzężenie zwrotne polega na dostarczaniu osobie trenującej ciągłej informacji wizualnej i słuchowej o występowaniu pożądanych lub niepożądanych w danej chwili fal mózgowych w przebiegu wideogry. W ten sposób utrwala się optymalny wzorzec pracy mózgu.

Terapia nie ma działań ubocznych. Jest ujęta w spisie procedur medycznych przez Światową Organizację Zdrowia.

Drukuj | Wyślij znajomym | Zgłoś błąd w artykule
Autor wiadomości: Marcin Bonaszewski | Data: 2010-01-08 02:07
Ilość wyświetleń 8237

Czytaj także

Copyright @ 2010 Urząd m.st. Warszawy Biuro Edukacji i Poradnia TOP

Administrator: mail | Archiwum | Mapa serwisu