- Gdy dziecku dzieje się krzywda - Serwis Pomoc Dziecku

Strona główna » Słownik problemów » Dziecko krzywdzone, molestowanie

Dziecko w potrzebie

ZANIEDBYWANIE - to nie zaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna; nie zapewnianie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa.

 

PRZEMOC FIZYCZNA - to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.

 

PRZEMOC SEKSUALNA - to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne dzieci odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz do zachowań bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez długi czas.

 

PRZEMOC EMOCJONALNA - to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka; wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim; brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości; wymagania i oczekiwania wobec dziecka, którym nie jest ono w stanie sprostać.

Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje (2008). Gdy podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone. Poradnik dla profesjonalistów zobowiązanych do interwencji w przypadkach przemocy wobec dzieci. (ss. 4-6). Warszawa: Fundacja Dzieci Niczyje

Drukuj | Wyślij znajomym | Zgłoś błąd w artykule
Autor wiadomości: Małgorzata Paprotny | Data: 2009-12-22 00:23
Ilość wyświetleń 8083

Gdy dziecku dzieje się krzywda

W Państwa środowisku znajduje się dziecko bądź rodzina potrzebujące natychmiastowego wsparcia ze względu na doznawaną przemoc fizyczną i psychiczną ? W tej sytuacji można skutecznie zareagować, o tym na stronach http://fdds.pl/ oraz www.niebieskalinia.pl.

Drukuj | Wyślij znajomym | Zgłoś błąd w artykule
Autor wiadomości: Admin | Data: 2007-12-02 13:34
Ilość wyświetleń 1619

Copyright @ 2010 Urząd m.st. Warszawy Biuro Edukacji i Poradnia TOP

Administrator: mail | Archiwum | Mapa serwisu