- Lęki w okresie dzieciństwa i dorastania - Serwis Pomoc Dziecku

Strona główna » Słownik problemów » Lęki, fobie

Lęki w okresie dzieciństwa i dorastania

LĘKOWE ZABURZENIA W OKRESIE DZIECIŃSTWA I DORASTANIA - ogólna kategoria zaburzeń psychicznych występujących w okresie dzieciństwa lub dojrzewania, których cechą podstawową jest przeżywanie nieadekwatnych lęków. Zalicza się do nich m.in. : zaburzenie polegające na unikaniu kontaktów w okresie dzieciństwa lub adolescencji, nadmierną lękliwość i lękowe zaburzenie separacyjne.

Źródło: Reber A.S., Reber E.S. (2005). Słownik Psychologii (s. 361). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR

Lękowe zaburzenie separacyjne - nerwica lękowa wieku dziecięcego, której dominującą cechą jest nadmierny i nieadekwatny lęk przed rozdzieleniem z pierwotnym obiektem przywiązania (zazwyczaj z jednym lub z obojgiem rodziców) i (lub) otoczeniem domowym; najczęstsze objawy to nierealistyczna obawa nieszczęść, które mogą spotkać obiekt przywiązania, kiedy jest nieobecny, natrętny strach przed zgubieniem się, porwaniem lub nawet śmiercią, kiedy pozostaje się rozdzielonym; wycofanie społeczne; odmowa szkolna.

Źródło: Reber A.S., Reber E.S. (2005). Słownik Psychologii (s. 361). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR 

Nadmierna lękliwość - zaburzenie lękowe okresu dzieciństwa, cechujące się nadmiernie silnym i nieadekwatnym lękiem i bojaźliwością, które ani nie są ukierunkowane bądź związane z określoną sytuacją czy obiektem, ani spowodowane przez szczególny psychospołeczny czynnik stresowy. Dzieci z tym zaburzeniem są nadmiernie zaabsorbowane przyszłością, zbyt przejmują się swoimi osiągnięciami (szkolnymi, społecznymi, sportowymi) i często mają różne dolegliwości psychosomatyczne.

Źródło: Reber A.S., Reber E.S. (2005). Słownik Psychologii (s. 415). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR

Zaburzenie polegające na unikaniu kontaktów w okresie dzieciństwa lub adolescencji - zaburzenie u dzieci na tle lękowym, charakteryzujące się trwałym i nieadekwatnym wycofywaniem się z kontaktów z osobami nieznajomymi, na tyle poważnym, że zaburza normalne kontakty z rówieśnikami. 

Źródło: Reber A.S., Reber E.S. (2005). Słownik Psychologii (s. 906). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR

 

 

 

Drukuj | Wyślij znajomym | Zgłoś błąd w artykule
Autor wiadomości: Małgorzata Paprotny | Data: 2009-12-22 22:01
Ilość wyświetleń 7351

Copyright @ 2010 Urząd m.st. Warszawy Biuro Edukacji i Poradnia TOP

Administrator: mail | Archiwum | Mapa serwisu