Serwis Pomoc Dziecku

Strona główna » Aktualności

DZIEŃ RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO

W dniu 30 maja 2017 r. na ulice Warszawy wyjechał Tramwaj Promocyjny. W trakcie przejażdżki tramwajem można było porozmawiać ze specjalistami i rodzicami o idei i praktyce Rodzicielstwa zastępczego.

 

Odjazdy tramwaju planowane są o godzinie 11.00 i 12.00 z placu Narutowicza. Trasa przebiegać będzie ul. Grójecką i Alejami Jerozolimskimi do Ronda Wiatraczna, następnie z powrotem do placu Narutowicza. Świętowanie rozpocznie się od skosztowania specjalnie na tę okazję wypieczonych ciastek. Dzieci ze Społecznej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego wykonają mini-recitale na pianinie. Na najmłodszych czekać będzie kącik dziecięcy z radosnymi atrakcjami. Specjaliści Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania związane z rodzinną opieką zastępczą. Będzie także okazja do rozmowy z rodziną zastępczą.

- Od wielu lat podejmujemy działania mające na celu rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej. Choć z roku na rok zmniejsza się liczba podopiecznych w domach dziecka wciąż wiele dzieci czeka na dom i rodzinę. Taka akcja jak Tramwaj Promocyjny to kolejny sposób na dotarcie z informacją o rodzicielstwie zastępczym do jak najszerszego grona mieszkańców naszego miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Celem akcji jest rozwijanie świadomości mieszkańców i promocja alternatywnych form opieki nad dziećmi poprzez tworzenie zawodowych rodzin zastępczych, a także upowszechnienie takiej formy zatrudnienia. O rodzinnych formach pieczy zastępczej warto mówić, zwłaszcza, że rodzicielstwo zastępcze często mylone jest z adopcją i wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie są możliwości w tym zakresie.

Miasto od lat prowadzi kampanie promujące te formy opieki. Domy dziecka przekształcane są w kameralne placówki o charakterze jak najbardziej rodzinnym. W ciągu dziesięciu lat stworzono 27 mieszkań filialnych, 12 rodzinnych domów dziecka, a także zawarto 21 umów z zawodowymi rodzinami zastępczymi. Co ważne, z roku na rok zmniejsza się liczba podopiecznych w domach dziecka (w 2006 r. – 2202, na koniec 2016 r. – 717).

Jednym z priorytetowych zadań stołecznego ratusza jest rozwój, w tym profesjonalizacja, rodzinnej pieczy zastępczej. Od 2012 roku w Warszawie wprowadzono stałe wsparcie dla rodzin zastępczych, które zapewniają koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej zatrudnieni w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie oraz zespół specjalistów w działającym od 2008 r. na zlecenie ratusza Ośrodku Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT.

Warszawa stawia na zawodowe rodziny zastępcze

Kolejnym ważnym krokiem na drodze ku profesjonalizacji warszawskich rodzin zastępczych jest wzrost wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Wyższe pensje rodziny otrzymują od lutego tego roklu. To efekt przyjętego przez ratusz oraz radnych Warszawy Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2016-2018.

Ustawodawca określił wysokość wynagrodzeń osób pełniących funkcję rodziny zastępczej zawodowej i prowadzących rodzinne domy dziecka na poziomie nie niższym niż 2000 zł. Jednak stołeczny ratusz zdecydował jeszcze o podniesieniu tych wynagrodzeń o nie mniej niż:

- 2800 zł w przypadku sprawowania opieki nad jednym lub dwojgiem dzieci,

- 3400 zł miesięcznie w przypadku sprawowania opieki nad trojgiem dzieci.

W przypadku osób prowadzących w Warszawie rodzinny dom dziecka wynagrodzenia wyniosą nie mniej niż 4600 zł miesięcznie w przypadku sprawowania opieki nad czworgiem dzieci. Z kolei rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego otrzyma wynagrodzenie na poziomie nie niższym niż 3800 zł miesięcznie w przypadku opieki nad trojgiem dzieci. Wynagrodzenie wzrasta wraz z przyjęciem kolejnych podopiecznych

Uchwała rady Warszawy określa także wyższe wynagrodzenia dla rodzin zastępczych specjalistycznych mających pod swoją opieką m.in. dzieci niepełnosprawne. Rodziny te otrzymają wynagrodzenie na poziomie nie niższym niż:

- 2900 zł miesięcznie w przypadku sprawowania opieki nad jednym lub dwojgiem dzieci,

- 3500 zł miesięcznie w przypadku sprawowania opieki nad trojgiem dzieci.

Osoby zainteresowane podjęciem pracy prosimy o kontakt z Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie pod nr tel. 22 697 02 01 lub z Ośrodkiem Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT pod nr tel. 510 133 147 lub 503 099 529.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://towarzystwonaszdom.pl/szkolenia-dla-kandydatow/

 

Drukuj | Wyślij znajomym | Zgłoś błąd w artykule
Autor wiadomości: Małgorzata Paprotny | Data: 2017-05-31 12:56
Ilość wyświetleń 526

Copyright @ 2010 Urząd m.st. Warszawy Biuro Edukacji i Poradnia TOP

Administrator: mail | Archiwum | Mapa serwisu