Serwis Pomoc Dziecku

Strona główna » Aktualności » Dla rodziców

Wiadomość archiwalna

NIEPEŁNO/SPRAWNOŚĆ-PEŁNA/DOSTĘPNOŚĆ

W czwartek, 7 czerwca o godz. 18.00 (sala Kisielewskiego, PKiN) Urząd M.ST. Warszawy zaprasza do udziału w debacie dotyczącej systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych w Polsce i rozwiązaniach w tym zakresie stosowanych w Szwecji.

 

Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii osób z niepełnosprawnościami i prezentacja przedmiotów ułatwiających im codzienne życie. Na placu przed salą Kisielewskiego będzie można obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiających osoby z niepełnosprawnościami „Niepełno/sprawność – pełna/dostępność”. Wystawa będzie prezentowana w tym miejscu do 8 czerwca, zaś od 8 czerwca fotografie będzie można zobaczyć przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Przed debatą historie o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i spełnianiu się w roli rodzica, artysty, sportsmenki, działacza społecznego opowiedzą: Paweł Księżak, poeta, grafik i fotograf, Izabela Sopalska, rugbystka i prezeska fundacji "Kulawa Warszawa" i Paweł Wdówik, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego, ojciec czwórki dzieci. Głos zabiorą także eksperci oraz osoby związane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością. Zapytamy ich o to, jak wyobrażają sobie kompleksowy system wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Będziemy też dyskutować o szwedzkich doświadczeniach, praktykach i rozwiązaniach, których wdrożenie jest ważne z punktu widzenia ukształtowania spójnej i efektywnej polityki państwa wobec niepełnosprawności. 

Zaproszenie do rozmowy przyjęli: dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka - psycholożka, Piotr Todys - prezes Zarządu Fundacji TUS, Aneta Bilnicka - Strefa Wenus z Milo, dr Rafał Bakalarczyk - badacz polityki społecznej, działacz społeczny, członek redakcji pisma „Polityka Senioralna”, ekspert Norden Centrum, Donata Kończyk - Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. dostępności. Wieczór poprowadzi Jakub Janiszewski, dziennikarz Radia Tok FM.

Ważnym krokiem na drodze do pełnej równości jest danie wszystkim możliwości bycia dostrzeżonymi i usłyszanymi. 28 sfotografowanych osób z Polski i Szwecji oraz ich historie, które pokazujemy na wystawie pt. Niepełno/sprawność – pełna/dostępność to nie koniec opowieści - to zaledwie migawki ukazujące konkretny moment w Szwecji i w Polsce. Pochodzą z Polski i ze Szwecji, różni ich płeć, wiek, zawód, zainteresowania. Łączy między innymi to, że nie chcą być postrzegani jako „superbohaterowie”, którym „udało się pomimo ograniczeń”. Są bohaterami swoich opowieści, po prostu. I dlatego najlepiej owo „pomimo” w ogóle wykreślić. To pierwsza bariera, którą trzeba zburzyć. Wymazać z głowy wyobrażenia o tym, z czym kojarzy się niepełnosprawność, odrzucić stereotypy i lęki. Gotowi? Jeśli tak – czas poznać: Arkadiusza, prawnika, Izabelę i Dominika, rugbistów, Arka – małego podróżnika. Katarzynę, tłumaczkę. Beatę, matkę Zbyszka. Alana, księgowego. Jacka. Natalię. Grzegorza. Michała. Marlenę. Filipa. Agatę. Oraz Kennetha. Sahar. Bengta. Lovisę. Mårtena. Annę Karin. Johniego. Norę. Aluspaha. Laurentsia. Niklasa. Sarę. Birgittę. Conny’ego. Teksty do polskiej części wystawy napisała Magdalena Kicińska, laureatka m.in. Grand Press, autorami zdjęć są: Maciej Moskwa i Markus Marcetic. 

Dodatkowo w trakcie seminarium 7 czerwca zostanie także zaprezentowana wystawa „Wzornictwo bez barier”, na której zaprezentujemy przedmioty zaspokajające określone potrzeby – produkty ułatwiające opiekunom współpracę i świadczenie pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano je tak, by były proste w użyciu. Narzędzia te powinny być dostępne i udoskonalane w każdym społeczeństwie, które pragnie zapewniać godne życie wszystkim obywatelom.

Podczas spotkania zapewniamy pętlę indukcyjną i tłumacza języka migowego.

Na debatę i wystawę zapraszają Ambasada Szwecji, miasto st. Warszawa, Instytut Spraw Publicznych oraz Fundacja TUS.

Wiadomość źródłowa w domenie um.warszawa.pl

Drukuj | Wyślij znajomym | Zgłoś błąd w artykule
Autor wiadomości: Małgorzata Paprotny | Data: 2018-06-06 15:36
Ilość wyświetleń 128

Copyright @ 2010 Urząd m.st. Warszawy Biuro Edukacji i Poradnia TOP

Administrator: mail | Archiwum | Mapa serwisu