Anoreksja, bulimia

Data dodania poniedziałek, 4 sierpnia 2014
Anoreksia nervosa

1. Informacje ogólne
Anoreksja jest jedną z nowych chorób cywilizacyjnych, która dotyka, o czym mało kto wie, nie tylko nastolatki, lecz także dzieci oraz dorosłych niezależnie od płci. Choroba ta ma podłoże psychiczne, natomiast jej skutki są fizjologiczne, które pozostawiają często już nieodwracalne zmiany. Niektóre z jej symptomów były znane już od wieków, lecz w literaturze medycznej pojawiła się ona jakieś sto lat temu.

Pierwsze doniesienia o symptomach anoreksji pochodzą z roku 895 -
3. Przyczyny
U podstaw anoreksji leżą zwykle poważne problemy psychospołeczne.

4. Objawy
Anoreksja u niemowląt może przejawiać się w formie zupełnej pasywności wobec pokarmu lub aktywnego odrzucenia pokarmu, aż do agresji i wymiotów włącznie.
Objawy anoreksji u młodzieży i dorosłych są praktycznie takie same:
• brak apetytu i niepohamowany wstręt do jedzenia
• skrajnie szczupłe ciało, zaostrzające się rysy twarzy, sucha skóra, prawie całkowity zanik tkanki tłuszczowej, wypadanie włosów, zimne dłonie, nadmierne pocenie się stóp, krótki oddech
• ogólne osłabienie, odwodnienie, czasem dolegliwości ze strony układu krążenia (nie równy puls)
• u kobiet często następuje zanik lub bardzo wydłużony okres menstruacji
• kontynuowanie diety pomimo znacznej utraty wagi
• nawet po spadku wagi rosnąca obawa przed przybraniem na wadze
• kłamstwa o ilości zjedzonych posiłków, spożywanie posiłków w samotności
• pierwszy temat do rozmowy z chorą osobą to jedzenie, kalorie, zawartość tłuszczu i diety; wraz z rozwojem choroby charakterystyczna jest coraz większa drażliwość
Dla obniżenia masy ciała chorzy stosują różne metody:
• radykalne ograniczenie ilości spożywanego pokarmu połączone z okresowymi głodówkami
• stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych
• prowokowanie wymiotów po każdym posiłku
• dłuży wysiłek fizyczny w celu zużycia kalorii
Anoreksja może przebiegać przewlekle z okresami remisji i nawrotami oraz jako jeden rzut choroby.

5. Leczenie
Leczenie anoreksji powinno zawsze obejmować całą rodzinę, gdyż to w niej często tkwi problem.

Bulimia
(Bulimia Nervosa)

1. Informacje ogólne
Bulimia jest również chorobą o podłożu psychicznym. Są to okresowe napady żarłoczności z utratą kontroli nad ilością spożywanych pokarmów. 2. Historia
Drugi po Hipokratesie lekarz starożytności Galen wspomniał w II w n.e. o chorobie, którą nazwał bulimus. Słowo to oznacza po grecku wilczy apetyt, 3. Przyczyny
Osoby dorastające między 12.-14. i 18.-21. rokiem życia są szczególnie podatne na zaburzenia odżywiania. Występuje w tym okresie duża aktywność hormonalna, intensywny rozwój fizyczny, ale też wzrost zainteresowań i rozwój myślenia abstrakcyjnego. Narasta proces indywidualizacji i separacji, kształtuje się tożsamość psychoseksualna.
Bulimia w tym okresie czasu występuje za zwyczaj u osób, które:
• czują się osamotnione, puste i niekochane. Traktują jedzenie wtedy jako namiastki miłości i jedzą, żeby wyrównać straty pozytywnych uczuć.
• obawiają się kontaktów seksualnych. Jedząc bronią się i sygnalizują, że nie są atrakcyjne i nie chcą seksu.
• przy stresujących wydarzeniach życiowych (np. kłótnie, choroby, śmierć w rodzinie, konflikty rodzinne) przejadają się, aby poprawić sobie samopoczucie. Pokarm powoduje wydzielanie w mózgu serotoniny, która temu sprzyja i ułatwia odprężenie i wypoczynek.
• mają niską samoocenę.

4. Objawy
Bulimia objawia się zaburzeniami w przyjmowaniu pokarmów, polegającymi na napadach niepohamowanego głodu, połączonego ze zjadaniem bardzo dużych ilości pokarmów. Po takim przejedzeniu u osoby chorującej na bulimię często dochodzi do napadu strachu, że przejedzenie spowoduje przytyłoś. Dlatego chora osoba próbuje sprowokować wymioty, używa środków przeczyszczających i moczopędnych.

5. Leczenie
Jedyną skuteczną metoda leczenia jest psychoterapia.

źródło: ://www.sciaga.pl/tekst/75880-76-zaburzenia_w_prawid