Pomoc dziecku

 logo serwisu pomoc dzieciom Serwis Pomoc dziecku

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Zdjęcie usmiechniętej rodziny

zaburzenia odżywiania

Data dodania poniedziałek, 4 sierpnia 2014
praca konkursowa Wiedza na temat zaburzeń odżywiania na szczęscie coraz bardziej się poszerza dzięki ukazującym się artykułom, publikacjom, programom w telewizji.jednak mam osobiste poczucie, że ciągle tej świadomości na temat złożoności problemu zaburzeń odżywania jest za mało wśród ludzi.Wciąż funkcjonują w ludzkich umysłach jakieś stereotypy, fałszywe mity i przekonania na temat jedzenia i uzależnień z tym związanych. To wszystko prowadzi do niezrozumienia osób chorych, szkodliwych opinii na ich temat, lub zupełnie do bagatelizowania problemu zaburzeń odżywiania.

 Te stereotypy wynikają z niewłaściwego rozumienia istoty zaburzeń odżywiania, przez co rodzą się fałszywe przekonania dotyczące powstawania tych zaburzeń,jak również przeświadczenie o możliwości łatwego ich wyleczenia i samodzielnego wyjścia z choroby.te szkodliwe i nieprawdziwe stwierdzenia są wypowiadane przez same osoby chore, jak i ich rodziców, rodzine, niektórych nauczycieli, czy nawet lekarzy. Uświadomienie sobie tkwiących w naszym myśleniu mitów na temat samego pożywienia, sposobu odżywiania i jego leczenia może być pierwszym krokiem na drodze do uwolnienia się od choroby.
Najczęstsze mity na temat jedzenia, uzależnienia od jedzenia:
anoreksja i bulimia to tylko fanaberie młodych dziewcząt-
-wystarczy tylko normalnie zacząć jeść wówczas problem sam zniknie-
- wszystko zależy od ciebie, gdybyś tylko miała silną wolę, zrzuciłabyś wagę- wyzdrowieje sama - nie jestem chora, jestem tylko konsekwentna w swojej diecie- gdy osiągnę pożądaną wagę będę nareszcie ładna i szczęśliwa -osoba chora na zaburzenia odżywiania się ma nieprawidłową wagę ciała, dopóki moje dziecko normalnie waży, nie muszę się martwić - to wszystko przez dzisiejszą modę i media
Literatura
1.I.Niewiadomska, A.Kulik, A.Hajduk : ¨Jedzenie¨ .Seria uzależnienia-fakty i mity¨, Wyd. Archidiecezji Lubelskiej ¨Gaudium¨, Lubiln 2005r.
2.M.Staromska : ¨Anoreksja-trudne pytania¨, Oficyna Wydawnicza ¨Impuls¨, Kraków 2006
3. Martha M. Jablow : ¨Anoreksja, bulimia, otyłość¨, GWP, Sopot 2000r.

 źródło: http://www.zaburzenia.pl/index.php/Anoreksja/Zaburzenia-odzywiania-inne-spojrzenie-na-problem.html