Pomoc dziecku

 logo serwisu pomoc dzieciom Serwis Pomoc dziecku

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Zdjęcie usmiechniętej rodziny

zaburzenia odżywiania a uzależnienia

Data dodania poniedziałek, 4 sierpnia 2014
Przede wszystkim należy zastanowić się co to jest uzależnienie. Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista, a jednak cały czas trwają spory czy uzaleznienie musi obejmować przyjmowanie substancji psychoaktywnych, czy może dotyczyć także zachowań np. hazard czy seks. W przypadku uzależnień mówi się o szeregu zjawisk towarzyszących nałogowi: kompulsywne używanie "czegoś" nawet w obliczu negatywnych skutków tego używania, rozwijanie tolerancji - wraz z rozijaniem się uzależnienia potrzeba coraz więcej i więcej "czegoś" aby uzyskać określony efekt, w przypadku gwałtownego odstawienia pojawiają się fizyczne i psychiczne objawy braku "czegoś".

Zaburzenia odżywiania jako uzależnienia - PRZECIWAlkoholik może odstawić całkowicie alkohol, narkoman - narkotyki, osoby chore na anoreksję czy bulimię zawsze będą musiały jeść. Leczenie zaburzeń odżywiania w pewnym sensie polega na tym, żeby dana osoba zaczęła postrzegać jedzenie jako coś normalnego towarzyszącego życiu, a nie jako środek ułatwiający radzenie sobie z niechcianymi emocjami czy problemami. Tymczasem terapia uzależnień to nauczenie się jak żyć bez alkoholu/narkotyków/hazardu/... .

Tolerancja obserwowana w uzależnieniach, w przypadku anoreksji nie może mieć miejsca - nie da się "dozować" głodówki, ani utraty wagi.

Zaburzenia odżywiania jako uzależnienia - ZA

W przypadku bulimii wraz z rozwojem choroby obserwuje się coś podobnego do tolerancji - napadowe objadanie się dotyczy coraz większej ilości spożytych kalorii, wzrasta także częstotliwość takich napadów.

Wnioski?

Nawet jeżeli zaburzenia odżywiania nie spełniaja definicji uzależnienia, można dostrzec dostatecznie dużo podobieństw, aby w pewnych aspektach traktować je jako uzależnienia.

źródło: http://antyproana.blox.pl/2009/06/Zaburzenia-odzywiania-a-uzaleznienia.html