Pomoc dziecku

 logo serwisu pomoc dzieciom Serwis Pomoc dziecku

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Zdjęcie usmiechniętej rodziny

Zespół uzależnienia od Internetu

Data dodania poniedziałek, 4 sierpnia 2014
Amerykańskie Centrum Uzależnień Internetowych przeprowadziło w 2003 roku badania, które wykazały, że aż 6 procent internautów jest sieciocholikami, czyli osobami korzystającymi z Internetu i komputera w sposób zaburzający ich relacje z rzeczywistością. Jeśli przyjąć szacunkową liczbę internautów jako 300 mln, będzie to oznaczało, że na świecie żyje co najmniej 18 mln ludzi z tym problemem. A przecież liczba ta ciągle rośnie. Jak rozpoznać człowieka z Zespołem Uzależnienia od Internetu i jak samemu się przed nim ustrzec?

Od momentu, w którym został wysłany pierwszy testowy e-mail minęły 32 lata. Dziś komputery zawładnęły niemal wszystkimi dziedzinami życia. Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mogą one zawładnąć również ludzką psychiką.– Uzależnienie od Internetu to nowa pułapka, w którą wpadamy, gdy zaczynamy wierzyć, że coś lub ktoś poza nami samymi wypełni pustkę i lęk, które są w nas (...) Kiedy komputer staje się sposobem na dalsze stresy, frustracje, kiedy zastępuje nam przyjaciół i rodzinę lub uciekamy od problemów i chcemy zapomnieć o kłopotach, to w takim kontekście każda czynność związana z komputerem czy Internetem może stać się nałogowa" - analizuje w eseju "Uzależnienie od Internetu" psycholog Mariola Wragacka.

Nadużywanie Internetu przyczyną problemów i zaburzeń


Jak rozpoznać Zespół Uzależnienia od Internetu?
Aby stwierdzić prawdopodobieństwo naszego uzależnienia od Internetu, trzeba postawić sobie kilka pytań i szczerze na nie odpowiedzieć.

Pytania najczęściej zadawane przez psychiatrów:

Czy zdarzały się w moim życiu okresy, kiedy odczuwałem konieczność ograniczenia czasu spędzanego przy komputerze? Czy denerwuje mnie zwracanie mi uwagi na temat spędzania czasu przy komputerze? Czy zdarzało się, że odczuwałem wstyd z powodu zaniedbań wynikających ze zbyt długiego i częstego przesiadywania przed monitorem? Czy jedną z pierwszych czynności po przebudzeniu jest dla mnie włączenie komputera? Uwaga! Jeśli odpowiedź na przynajmniej dwa z postawionych pytań jest pozytywna, znaczy to, że u badanego istnieje ryzyko zagrożenia Zespołem Uzależnienia od Internetu.

Nie dopuszczamy do siebie myśli o uzależnieniu

Jak każde uzależnienie, również zależność od Internetu powinna być traktowana jako choroba. Trudno jednak określić, gdzie kończy się zainteresowanie informatyką, a zaczyna problem. Aby w stu procentach przekonać się, o stopniu naszej zależności od techniki, warto pokusić się o eksperyment i spędzić dzień bez komputera lub Internetu. Wszak często dopiero, kiedy zabraknie używki, widać prawdziwe objawy choroby związanej z uzależnieniem...

źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zespol_uzaleznienia_od_internetu_choroba_xxi_wieku_6438.html