Pomoc dziecku

 logo serwisu pomoc dzieciom Serwis Pomoc dziecku

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Zdjęcie usmiechniętej rodziny

Nieśmiałość u dzieci

Data dodania sobota, 9 sierpnia 2014
Nieśmiałość u dzieci

Nieśmiali ludzie często nie wykorzystują okazji, jakie niesie życie; nie potrafią docenić swoich talentów; zamykają się w sobie, choć w głębi duszy marzą o tym, aby zostać zauważonymi; mają problemy na gruncie towarzyskim; cierpią z powodu niskiej samooceny; często są po prostu nieszczęśliwi...

         Nieśmiałość najczęściej staje się ogromnym problemem już dla dzieci, ponieważ zwykle ma swoje źródło właśnie w dzieciństwie - wynika z charakteru rodziców, nadmiernych wymagań wobec dziecka, sytuacji w szkole czy nawet drobnego zdarzenia, którego nie zauważają dorośli albo też nie przywiązują do niego większej wagi. Nieśmiałość nie jest traktowana jako problem wychowawczy, ale często staje się ogromnym problemem dla dzieci. Z tego tylko powodu warto więcej o niej wiedzieć i starać się z nią walczyć.

         Nieśmiałość nie jest cechą dziedziczną, choć z badań przeprowadzonych przez psychologów wynika, że po pierwsze cechę tę najczęściej wynosi się z domu (choć przyczyny nie są oczywiste), a po drugie nieśmiałość dzieci jest przynajmniej częściowo skorelowana z nieśmiałością ich rodziców. Philip Zimbardo w swojej książce podaje, że 75% nieśmiałych dzieci to dzieci nieśmiałych ojców (w przypadku matek ta liczba jest mniejsza i wynosi 62%). 

         Problemem dzieci nieśmiałych jest także to, że najczęściej nie potrafią i wstydzą się prosić nauczyciela o pomoc, co dla śmiałych jest naturalne i nie sprawia im problemu. W efekcie nieśmiałość powoduje, że uczeń nie wykorzysta dostatecznie możliwości, jakie oferuje mu szkoła. Jak pisze Zimbardo "[nieśmiali] wygrali bowiem w bardzo niekorzystny sposób z systemem szkolnictwa i ten system pozwolił m ukryć się w miłej ciepłej klasie na następne dwanaście lub dwadzieścia lat, bez żadnej interwencji" [Zimbardo, 2008].

         Nie jest zatem istotne, kim dla dziecka jesteśmy - rodzicami, dziadkami czy dalszą rodziną; nauczycielem czy nianią - zawsze warto zwrócić uwagę, czy nie kiełkuje w nim ziarenko nieśmiałości i subtelnie, w zgodzie z dzieckiem walczyć z tym, co może ograniczyć jego talent i niepowtarzalne zdolności, jakie ma każdy z nas.

Źródło:http://www.healthcareandmore.pl/Kids/Wychowanie/Niesmialosc_u_dzieci

  • Philip G. Zimbardo, "Nieśmiałość. Co to jest? Jak sobie z nią radzić?", PWN, Warszawa 2008.