Pomoc dziecku

 logo serwisu pomoc dzieciom Serwis Pomoc dziecku

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Zdjęcie usmiechniętej rodziny

Konflikt rozwodowy a dzieci

Data dodania poniedziałek, 22 grudnia 2014

 

Jak rodzice mogą pomóc dziecku wobec sytuacji rozwodu:

1. Jakkolwiek czulibyście się zagubieni i nieszczęśliwi przed, podczas i po rozwodzie, starajcie się przedkładać nad wszystko dobro dziecka.

2. Starajcie się, aby życie codzienne przebiegało normalnie.

3. Nie przenoście wrogości do współmałżonka na dzieci. Nie znieważajcie go. Nie musicie fałszywie wychwalać jego zalet, ale nie wylewajcie przed dziećmi całej swej goryczy i zapiekłości.

4. Jeżeli jest to możliwe, rodzice powinni wspólnie powiadomić dziecko o nadchodzącej separacji.

5. Należy zapewnić dziecko, że rozwód nie jest jego winą i nie wynika z tego, co ono zrobiło albo czego nie zrobiło.

6. Dajcie dziecku odczuć, że rozwodzicie się ze sobą, ale nie z nim. Powiedzcie jasno, że ojciec (albo, jak może się również zdarzyć, matka) wciąż będzie jego rodzicem, nawet jeżeli nie będą razem mieszkać.

7. Postarajcie się, nie pogrążając dziecka beż reszty, rozwiać jednak jego nadzieje, że wszystko to szybko minie i wkrótce mama i tata znowu będą razem.

8. Wytłumaczcie dziecku, że bez względu na to, co się stanie z Waszym małżeństwem, ono będzie bezpieczne. Gdy jedno z rodziców odchodzi, dzieci czują zupełnie zrozumiały lęk, że „wszyscy” je opuszczą i nikt się o nie nie zatroszczy. Należy rozwiać te obawy.

 

 

Źródło: Ilg, F., Ames, L.B., Baker, S. M. (1994). Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy. (s.252 ). Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

 

W sytuacji rozwodu stroną najbardziej poszkodowaną, ponieważ najsłabszą, są dzieci. Aby zminimalizować psychiczne skutki rozwodu dla całej rodziny warto rozważyć procedurę mediacyjną jako drogę do wypracowania kompromisu, szczególnie w sprawach dotyczących nowego sposobu opieki nad dziećmi. Komitet Ochrony Praw Dziecka w Warszawie oferuje bezpłatną mediację dla rozwodzących się rodziców oraz grupę wsparcia dla rodziców znajdujących się w konflikcie okołorozwodowym. Więcej informacji na stronie www.kopd.pl