Pomoc dziecku

 logo serwisu pomoc dzieciom Serwis Pomoc dziecku

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Zdjęcie usmiechniętej rodziny

Nieśmiałość

Data dodania wtorek, 23 grudnia 2014
Czym jest, a czym nie jest nieśmiałość

NIEŚMIAŁOŚĆ – to, co powszechnie nazywamy nieśmiałością, to zwykle dyskomfort i zahamowanie behawioralne w obecności innych. Najczęściej objawia się jako milczenie. Zakłopotanie. Rumieniec. Jąkanie się. Lęk. Termin zahamowanie opisuje nieśmiałe zachowanie, które możemy zaobserwować: nieodzywanie się oraz trzymanie się z dala od ludzi i stymulującego środowiska. (…)

Lęk społeczny jest kolejnym aspektem nieśmiałości. To obawa wywoływana jeszcze przed sytuacją społeczną, kiedy chcesz wywrzeć wrażenie na rzeczywistej lub wymyślonej publiczności, a masz wątpliwości, czy będziesz w stanie to zrobić. (…) Ludzie często mylą nieśmiałość z introwersją, a introwertycy nie muszą być nieśmiali (…), ale po prostu wolą spędzać czas samotnie. (…)

Nieśmiałość nie jest również chorobą społeczną (…), nie jest ona chorobą psychiczną a jedynie zwyczajnym aspektem osobowości. (…) Nieśmiałość ma swoje korzenie w mieszaninie natury i wychowania. (…) Nieśmiałe dzieciaki często muszą znosić docinki i odrzucenie. Ponieważ są wysokoreaktywne, stanowią doskonały cel dla szkolnych tyranów. Kto jest lepszym obiektem drwin niż osoba, którą łatwo przestraszyć i sprowokować do płaczu? (…) Odrobina nieśmiałości może pomóc tobie i społeczeństwu. Ale z jej nadmiaru nie skorzysta nikt.

Źródło: Carducci B. (2008) Nieśmiałość. Nowe podejście. (ss.16-21) Kraków: Wydawnictwo Znak