Pomoc dziecku

 logo serwisu pomoc dzieciom Serwis Pomoc dziecku

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Zdjęcie usmiechniętej rodziny

Samobójstwo

Data dodania środa, 31 grudnia 2014

 

 

Mity i nieporozumienia na temat samobójstw

 

Ludzie, którzy mówią o samobójstwie, nie popełnią go.

Statystyka „udanych” samobójstw dowodzi, że większość samobójców mówiła o tym wcześniej.

Ludzie ze skłonnościami samobójczymi są skierowani ku śmierci, a nie ku życiu.

Przyjmuje się, że ludzie grożący samobójstwem naprawdę pragną śmierci. Robią to jednak, chcąc zwrócić na siebie uwagę i uzyskać pomoc. Właściwe postępowanie może ich odwieść od tego ostatecznego kroku.

Trzeba skłaniać się tylko ku pięknym rzeczom w życiu, żeby poczuć się lepiej.

Dzieci i młodzież nie dysponują odpowiednim doświadczeniem życiowym, by stwierdzić, że uczucia i sytuacje ulegają ciągłym zmianom. Mówiąc im, że jutro będzie lepiej, jeszcze bardziej pogłębimy ich depresję, wyobcowanie, osamotnienie. Nawet osoba znajdująca się w depresji, mająca skłonności samobójcze, jest w stanie myśleć o pozytywnych stronach życia, ale niestety nie wierzy w nie.

Ludzie, którzy podejmują próby samobójcze, szukają tylko uwagi innych.

Próba samobójcza nierzadko wskazuje na fakt, iż wszystkie wysiłki związane z wołaniem o pomoc zostały podjęte i zawiodły.

Kiedy ktoś wykazuje poprawę swojego stanu psychicznego, oznacza to, że kryzys już minął.

Okres poprawy jest bardzo niebezpieczny, możliwe, że decyzja o samobójstwie została już podjęta. I choć osoba taka czuje się mniej przygnębiona, dzięki temu ma więcej energii, aby urzeczywistnić swój plan.

Rozmowa o samobójstwie podsuwa ludziom ten pomysł.

Kiedy młodzi swoim zachowaniem sprawiają wrażenie, że myślą o samobójstwie, oczywiste jest, że rozmowa o tym nie sprowokuje ich do wzięcia pod uwagę takiego rozwiązania. Ich zachowanie ma przyciągnąć uwagę ważnej dla nich osoby.

Dzieci wiedzą zbyt mało, żeby się zabić.

Dzieci czasem popełniają samobójstwo i wiedzą wystarczająco dużo, jak to zrobić.

Jeśli dziecko podejmuje próbę samobójczą, winni są temu rodzice.

Nierzadko rodzice jako ostatni dostrzegają niebezpieczne sygnały w zachowaniu własnych dzieci. Zaprzeczają zagrożeniu, szukają wymówek z miłości do swoich pociech.

Nadużycie alkoholu i narkotyków oraz zachowanie agresywne czy wrogie są ujściem agresywnych uczuć i zmniejszają ryzyko samobójstwa.

Poprzez tego typu zachowania człowiek próbuje uciec przed trudną do wytrzymania rzeczywistością. Alkohol i narkotyki nie są środkiem na depresję, raczej ją pogłębiają.

Dzieciństwo i młodość to beztroski okres życia, poza paroma niewielkimi problemami i koniecznością nauki.

Często nie dostrzega się lęków dzieci i młodzieży, próbują oni dopasować się do złożonego i wprawiającego w dezorientację świata.

Samobójstwo jest dziedziczne i typowe dla danej rodziny.

Nie istnieje gen samobójstwa. Skłonność do depresji, zwiększająca niebezpieczeństwo samobójstwa, może być natomiast dziedziczna.

 

Źródło: Kriese M. (2005).Smutek dziecka. Jak pomóc dziecku przeżyć stratę i żałobę? (s.133-140). Radom: POLWEN Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne