Pomoc dziecku

 logo serwisu pomoc dzieciom Serwis Pomoc dziecku

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Zdjęcie usmiechniętej rodziny

PRACA Z RODZICAMI, KTÓRZY DOŚWIADCZYLI PORONIENIA LUB STRATY OKOŁOPORODOWEJ

Data dodania środa, 3 lutego 2021
Szkolenie on-line dla psychologów, terapeutów i personelu medycznego w Fundacji Nagle Sami

Praca z rodzicami, którzy doświadczyli poronienia lub straty okołoporodowej (szkolenie online - 13.02.2021)

 

Żałoba towarzysząca poronieniu jeszcze do niedawna była tematem tabu, a rodzice, którzy doświadczyli takiej utraty często pozostawali osamotnieni w swoich przeżyciach. Na szczęście od pewnego czasu obserwujemy zmianę w tym obszarze, co sprawia, że coraz więcej kobiet i par zgłasza się również po wsparcie do gabinetu psychologa bądź psychoterapeuty.

Kobiety, które doświadczyły straty często borykają się z  dojmującym poczuciem winy, zmienionym stosunkiem do własnego ciała i kobiecości, nawracającymi i niejednokrotnie traumatycznymi wspomnieniami ze szpitala, czy brakiem zrozumienia ze strony bliskich. Pary, które zgłaszają się do gabinetu terapeuty opowiadają o różnicach w sposobie przeżywania żałoby, o tym, jak zmieniła się ich relacja, czego potrzebują i co budzi ich obawy.
Wiemy, że profesjonalne, a zarazem empatyczne wsparcie w tym kryzysowym okresie jest niezwykle ważne, dlatego postanowiliśmy stworzyć szkolenie, którego celem jest zwiększenie wiedzy i rozwijanie umiejętności w tym zakresie.

UWAGA: Szkolnie dedykowane jest przede wszystkim  terapeutom  i psychologom pracującym w obszarze pomocy psychologicznej. Do uczestnictwa w nim zapraszamy jednak także położne i personel medyczny, który na co dzień towarzyszy pacjentkom w obliczu straty wynikającej z poronienia lub okołoporodowej śmierci dziecka. Wiemy, że często to właśnie Wy jesteście pierwszymi osobami, które udzielają pomocy kobiecie i jej bliskim podczas pobytu w szpitalu. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat procesu żałoby, możliwych reakcji towarzyszących utracie, a także porozmawiać o tym, jak wspierać osoby w kryzysie, a czego unikać w tym trudnym czasie, to ten kurs jest także dla Was.

Cel główny:  zwiększenie świadomości dotyczącej unikalnych aspektów żałoby związanej z doświadczeniem poronienia i utraty okołoporodowej, rozwijanie dobrych praktyk i umiejętności wsparcia psychologicznego rodziców przeżywających kryzys związany z utratą.

 Program szkolenia:

  •  Doświadczenie utraty w okresie ciąży – poronienie i śmierć okołoporodowa.

  •  Proces żałoby – czym jest  i ile trwa żałoba? Czy każda strata wiąże się z przeżyciem żałoby? Jakie specyficzne aspekty mogą wpływać na przeżywanie żałoby związanej z doświadczeniem poronienia, bądź straty okołoporodowej?

  •  Prawa rodziców w obliczu śmierci dziecka.

  •  Towarzyszenie w żałobie – dobre praktyki i potrzeby rodziców po stracie.

  •  Rola wsparcia psychologicznego w przygotowaniu do kolejnej ciąży i w czasie jej trwania.

  •   Emocje, potrzeby i trudności, które mogą towarzyszyć nam w pracy z osobami w żałobie. Jak zadbać o siebie?

 Uczestnicy:

psycholodzy i psychoterapeuci, ale także położne i pielęgniarki towarzyszące pacjentkom i ich rodzinom w obliczu straty dziecka

Prowadzący:

Anna Bajkowska — psycholog i psychoterapeutka Gestalt. Od 2014 roku współpracuje z Fundacją Nagle Sami prowadząc konsultacje psychologiczne, psychoterapię indywidualną i grupy wsparcia.

Data: 13.02.2021r. Fundacja NAGLE SAMI

Czas trwania:  od godz. 9.00 do godz 16.30 ( w trakcie szkolenia przewidziana jest półgodzinna przerwa na lunch), 7 h szkoleniowych, przez system ZOOM (porwadzący roześle linki przez spotkaniem)

Liczba uczestników: 8 – 15 osób

Cena: 300 zł

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy podanie w mailu (info@naglesami.org.pl) poniższych danych:

- imię nazwisko i nr telefonu

- dane na kogo ma zostać wystawiona faktura (firma - nazwa/ osoba prywatna):

- adres:

- NIP:
- krótkiej informacji o obszarze wykonywanej pracy zawodowej

i dokonanie przelewu (do 1.02.):

300 zł

KONTO FUNDACJI

15 1030 0019 0109 8530 0038 0190

Citi Handlowy

 tytułem: szkolenie, data, imię i nazwisko uczestnika